ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
نوع خبر 
 
 
بیابانی شدن کشورها را جدی بگیریم

 

مدیر طرح مقابله با ریزگرد سازمان زمین‌شناسی کشور:

 

موضوع بیابانی شدن کشورها را جدی بگیریم

 به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر طرح مقابله با ریزگرد این سازمان در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‎زمین با بیان این‌که از گذشته مناطق خشک دنیا باعث گسترش گرد و غبار می‌شد، گفت: دشت‌های مرکزی آمریکا طی سال‌های گذشته پدیده گرد و غبار را در مناطق با نرخ فرونشست گسترده مشاهده کرد.
به گفته رضا شهبازی؛ در چین نیز صحرای گپی و مناطق داخلی این کشور باعث بروز این پدیده شده که عوارض آن از قرن هجدهم میلادی نیز ثبت شده بود.
وی با بیان این‌که در تهران بروز بسیاری از مخاطرات زمین‌شناسی ثبت شده، یادآورشد: ایران از لحاظ جغرافیایی در خاورمیانه و نزدیک به شمال آفریقا و در کانون بسیاری از مخاطرات طبیعی قرار دارد.
این کارشناس با بیان اینکه باید به موضوع بیابانی شدن همه کشورها توجه جدی داشته باشیم، افزود: بیشترین بودجه‌های سازمان ملل به سمت آفریقا می رود و این درحالی‌ست که ما علاوه بر ایران در کشورهای همسایه از جمله عراق، سوریه، عربستان، اردن و کویت نیز با این چالش مواجه هستیم.
شهبازی از مناطق مهالو، میقان و ریگان به عنوان مناطق بحرانی تولید گرد و غبار در کشور یاد کرد و گفت: در حال حاضر 80درصد ریزگرد در داخل تولید می‌شود و تنها 20درصد منشا خارجی دارد واین در حالی‌ست که به دلیل بروز خشکسالی در کشور، عدم امنیت در بسیاری از مناطق تولید گرد و غبار و سوءمدیریت منابع آب سهم تولید ریز گرد از کشورهای اطراف کاهش یافته است.
وی با بیان این‌که متاسفانه در کشور بسیاری از جریان‌های باران آور و گرم و خشک دچار جابه‌جایی شده خاطر کرد: متاسفانه بر اثر این پدیده و تغییرات اقلیمی اکوسیستم فرصت سازگاری نداشته و شاهد خشکی‌های بسیار شدید و در عین حال بارندگی‌های طولانی و سنگین در کشور هستیم.
مدیر طرح مقابله با ریزگرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این سازمان عضو کمیته ملی مبارزه با پدیده گرد و غبار در کشور است، تصریح کرد: وظیفه این سازمان تهیه نقشه‌ها و به‌روزرسانی گزارشات و همچنین نمونه‌برداری از پهنه‌های مورد مطالعه و کانون‌های مستعد و فعال تولید گرد و غبار در کشور است.
شهبازی خاطرنشان کرد: بر همین اساس35 هزار کیلومتر مربع معادل 10درصد از کشور با اولویت بالای کانون‌های مستعد و فعال شناسایی شد که باید بیشتر بررسی و به‌روزرسانی شوند.
وی شناسایی کانون‌های مستعد، نمونه‌برداری، ثبت مدل رسوبی، شناسایی ریزگردهای فیزیکوشیمیایی را منجر به ثبت مشخصات ریزگردهای منطقه خوزستان عنوان کرد و گفت: این مطالعات باعث شد تا در آینده بهتر بتوانیم این پدیده را در منطقه بررسی کنیم.
خبر مرضیه کاظمی


 

چهارشنبه 11 اسفند 1395  10:30

آخرين تاريخ بازديد : شنبه 2 تير 1397  9:30:44
تعداد بازديد از اين خبر : 880
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :