ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :


 معرفی رویکرد اکتشاف

شعار رویکرد: اکتشاف مواد معدنی ، بستری بکر برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

اکتشاف پایه و اساس هر فعالیت معدنی را تشکیل می دهد و شاه کلید رونق اقتصادی در بخش معدن است. اکتشافات انجام شده در سطح کشور تا کنون منجر به کشف 37 میلیارد تن ذخایر معدنی غنی به‌ ارزش 770 میلیارد دلار شده است، همچنین کشور عزیزمان ایران با توجه به تنوع فراوان واحد های لیتولوژیکی و ساختاری و با توجه به زون های متالوژنیکی متنوع و وجود بیش از 68 نوع ماده معدنی ، در رتبه پانزدهم کشورهای معدن دار دنیا قرار دارد و با انجام مطالعات جدید کسب رتبه دهم دور از انتظار نیست . با وجود این حجم عظیم از ثروت معدنی ایران نه تنها سهم چشمگیری را از اقتصاد جهانی به خود اختصاص نداده بلکه در داخل کشور نیز معادن سهم بسیار ناچیزی از تولید ناخالص ملی را در اختیار دارند. این در حالی‌ است که منابع معدنی ضمن ایجاد پشتوانه قوی برای سرمایه‌گذاری می‌تواند نقش بسزایی را در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.

        نکته مهم در بخش اکتشاف - استخراج مواد معدنی و صنایع وابسته که می‌توان از بعد اقتصاد مقاومتی به آن توجه داشت، این است که ارزش‌افزوده این بخش  بالا است، یعنی به ازای هر یک واحد سرمایه‌گذاری در این بخش ۳واحد ارزش‌افزوده ایجاد خواهد شد. از سویی دیگر می‌توان به موضوع ایجاد اشتغال در این بخش اشاره کرد. براساس آمارهای جهانی به ازای ایجاد هریک شغل مستقیم در بخش معدن 17 شغل وابسته و تکمیلی در این بخش ایجاد می‌شود که نشان می‌دهد، هدایت سرمایه‌ها به بخش معدن راهگشای کشور در زمینه اشتغال خواهد بود،  اشتغالزایی در بخش معدن از موضوعات مهمی است که می‌توان آن را جزو یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی دانست.

بدون شک برگزاری همایش ملی علوم زمین فرصتی است که صاحبنظران و کارشناسان امر گرد هم آمده و ضمن ارائه دستاوردهای مطالعاتی خود، ‌به تبادل نظر و اطلاعات با دیگر فعالان این عرصه بپردازند. دانشجویان و علاقمندان نیز با حضور در همایش و کارگاه‌های آموزشی مرتبط، با زمینه‌های تحقیق و کار در این زمینه آشنا شده و به این ترتیب به توسعه این دانش کاربردی در کشور کمک خواهد شد. با توجه به اینکه اکتشاف مواد معدنی از موارد  باارزش و بسیار مهم کشور است،‏ در این رویکرد نگاه ویژه‌ای به مباحث اکتشاف مواد معدنی وجود خواهد داشت و فضایی برای گردهمایی صاحبنظران و فعالان این رشته نیز فراهم خواهد شدمهندس محمد باقر دُری به عنوان دبیر علمی و مهندس حمید قدیم زاده نیز به عنوان دبیر اجرایی در این رویکرد فعالیت می نمایند.


در رویکرد اکتشاف ، محورهای زیر مورد تاکید می‌باشند:

  • زمین شناسی اقتصادی                                   
  • اکتشافات ژئوشیمیایی
  • اکتشافات ژئوفیزیکی
  • بررسی های فنی اقتصادی و معدنی
  • اکتشافات نوین                       
  • عناصر نادر خاکی
  • علوم گوهر ها و ...


تاریخ درج : سه شنبه 12 بهمن 1395
تعداد بازديد از اين صفحه : 570
آخرين تاريخ بازديد :31 خرداد 1397  4:20
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :