ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :

رویکرد میراث زمین شناختی و غارشناسی

شاهکار زیبای خلقت در بخش طبیعت بیجان، میراث زمینشناختی را به عنوان بخشی از گنجینههای زمین پدید آورده و این امانت ارزشمند را در اختیار ما قرار داده است. حفاظت و بهره‌ برداری منطقی و اصولی از توان طبیعی و میراث زمین‌شناختی مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته، به ویژه روستاها و شهرهای کم برخودار صنعتی در راستای رفع محرومیت و ایجاد محرک‌های توسعه و تحقق هدف‌های تعیین شده در سند چشم‌انداز بیست ساله کشور، از مباحث مهم در زمین گردشگری (ژئوتوریسم) و ژئوپارک است.  امروزه موضوع ژئوتوریسم و ژئوپارک یکی از رویکردهای اصلی توسعه گردشگری در بسیاری از کشورهای پیشرفته و همچنین کشورهایی است که منابع و ذخایر طبیعی محدود داشته و یا از لحاظ صنایع و تولیدات وابسته به آن ضعیف هستند.

با توجه به تصویب برنامه بین‌المللی علوم‌زمین و ژئوپارک‌ها (IGGP) در مجمع عمومی یونسکو در سال 2015، این موضوع از این پس در شمار برنامه‌های اصلی و مهم سازمان‌های زمین‌شناسی دنیا خواهد بود. سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بررسی، شناسایی و معرفی این میراث ارزشمند را وظیفه و مسوولیت ذاتی خود دانسته و بیش از یک دهه به این کار اهتمام ورزیده است. با صلاح‌دید و عنایت دولت محترم، اکنون این سازمان امر خطیر هدایت و نظارت امور میراث زمین شناختی کشور، شامل بررسی‌های زمین گردشگری و ژئوپارک‌ها را به عهده گرفته و با تفکری فرابخشی، دست همکاری به سوی تمامی سازمانها و نهادهای مرتبط دراز کرده و همگان را به مشارکت در ارتقا، حفظ و حراست از این امانت خدادادی دعوت میکند. امید است که این حرکت، زمینه ساز رشد و شکوفایی این دانش و توسعه پایدار اقتصادی-فرهنگی-علمی در کشور باشد.

بدون شک برگزاری همایش ملی میراث‌ زمین شناختی فرصتی است که صاحبنظران و کارشناسان امر گرد هم آمده و ضمن ارائه دستاوردهای مطالعاتی خود، ‌به تبادل نظر و اطلاعات با دیگر فعالان این عرصه بپردازند. دانشجویان و علاقمندان نیز با حضور در همایش و کارگاه‌های آموزشی مرتبط، با زمینه‌های تحقیق و کار در این زمینه آشنا شده و به این ترتیب به توسعه این دانش جدید در کشور کمک خواهد شد. با توجه به اینکه غارها از جمله میراث زمین‌شناختی باارزش و بسیار مهم کشور هستند،‏ در این رویکرد نگاه ویژه‌ای به مباحث غار و غارشناسی وجود خواهد داشت و فضایی برای گردهمایی صاحبنظران و فعالان این رشته نیز فراهم خواهد شد.مهندس علیرضا امری کاظمی به عنوان دبیر علمی و دکتر نازنین بدری نیز به عنوان دبیر اجرایی در این رویکرد فعالیت می نمایند.

در رویکرد میراث زمین شناختی و غارشناسی، محورهای زیر مورد تاکید می‌باشند:

ü        زمین گردشگری (ژئوتوریسم)                                   

ü        ژئوپارک

ü        حفاظت زمین شناختی (ژئوکانزرویشن)

ü       ژئوکانزوریشن (گوناگونی زمین شناختی)

ü       زمین باستان شناسی                     

ü       آموزش، ارائه و تفسیر

ü       محوطه ها، پارک موزه ها و زیرساختها

ü       ارزیابی سایتهای میراث زمین شناختی

ü       غارنوردی و ژئوتوریسم غارها

 تاریخ درج : يکشنبه 21 آذر 1395
تعداد بازديد از اين صفحه : 625
آخرين تاريخ بازديد :31 خرداد 1397  17:11
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :